Fotografia ślubna – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje fotografia ślubna?

 

Jako, że staram się podchodzić do każdego zlecenia ślubnego indywidualnie, cena zwykle zależy od wielu czynników (terminu, czasu mojej pracy, rodzaju albumów, życzeń specjalnych itp.).

Moja oferta ślubna podzielona jest na pakiety w zależności o czasu mojej obecności podczas reportażu, rodzaju albumu, ilości zdjęć, albumów dodatkowych itp.

Orientacyjny cennik przesyłam na życzenie (kontakt), a szczegóły ustalamy ostatecznie na spotkaniu podpisując umowę.

Na rynku jest wielu dobrych fotografów ślubnych, dlaczego mielibyśmy zdecydować się właśnie na Pana?

 

Podstawowym czynnikiem, z powodu którego oglądacie Państwo moja stronę, są zapewne zdjęcia ślubne, ich styl, który zakładam, że się spodobał.

Oprócz zdjęć istnieje oczywiście wiele kwestii decydujących o wyborze fotografa ślubnego. Pozwolę sobie na podanie kilku z nich, które mogą pomóc podjąć (tę jakże oczywistą 🙂 ) decyzję . Osobiście uważam jednak, że najlepiej omówić wszystko na niezobowiązującym spotkaniu przy kawie, poznając się trochę przy okazji. Tym niemniej:

– fotografia ślubna jest obecnie jedną z głównych form mojej działalności zawodowej, co oznacza, że traktuję swoje usługi bardzo poważnie. Zależy mi po prostu na dobrej marce, fotografia ślubna nie jest czymś co wykonuję okazjonalnie pracując na co dzień na etacie gdzie indziej. Dzięki temu mam też czas na doskonalenie warsztatu i coraz lepsze dostosowywanie się do oczekiwań klienta i rynku. Pozwala mi to również utrzymać relatywnie krótkie i stabilne terminy oddawania gotowych albumów.

– fotografując ślub nie trzymam się sztywnych zasad np. co do ilości zdjęć ślubnych- staram się dokumentować wszystkie ciekawe oraz ważne wydarzenia, oraz również te niedostrzegalne poboczne sytuacje i detale, które umykają uwadze w szybkim tempie tego dnia.

– każdy pakiet zawiera opcjonalnie albumy dla rodziców – nie musicie po otrzymaniu zdjęć biegać do laboratorium, szukać albumów tylko po prostu wręczacie rodzicom gotowe albumy.

– posiadam kilkuletnie doświadczenie w fotografii ślubnej, dziesiątki zadowolonych par.

– stosuję politykę jakości, polegającą między innym na tym, że:

1. Pracuję min. dwoma aparatami, w celu zmniejszenia ryzyka awarii. Pliki zdjęciowe przechowywane są na trzech kopiach bezpieczeństwa. Sprawdzony przez lata workflow zoptymalizowany jest w dużym stopniu pod kątem niezawodności i bezpieczeństwa zdjęć.

2. Zdjęcia wykonuję osobiście

3. Nie piję alkoholu, nie robię przerw na papierosa, cały czas z umowy przeznaczam na pracę.

4. Posiadam ukończony odpowiedni kurs organizowany przez Kurię dla fotografów ślubnych.

Zapraszam również do zapoznania się opiniami klientów 😉

Parę słów o stylu

Pomino tego, że, teoretycznie mój styl fotografowania widać na zdjęciach, to jednak, aby przybliżyć jeszcze bardziej moją filozofię podejścia do dokumentowania ceremonii ślubnej zamieszczam poniższy „esej”. Mam nadzieję, że pomoże on w podjęciu decyzji, czy jestem fotografem dla Was.

Ogólne informacje zostały już przedstawione tutaj, a teraz nieco więcej szczegółów.

Mój styl fotografii ślubnej wciąż ewoluuje, jednak opiera się na kilku elementach, które lubię, czyli:

– gra światłem – czyli ogólny klimat fotografii. Uwielbiam i poszukuję oświetlenia „teatralnego” z punktowymi źródłami światła. Wrażliwość na takie oświetlenie pozostała mi z czasów fotografowania spektakli teatralnych…

– emocje i relacje między osobami – czyli to wszystko, co sprawia że wzruszenia pojawiają się ponownie podczas oglądania albumu ślubnego.

– „łapanie chwili”, decydującego momentu – tego wszystkiego co rozgrywa się błyskawicznie, często wśrod gości, za plecami Pary Młodych

– pokazanie całej scenerii – często z użyciem obiektywu szerokokątnego, w tym „rybiego oka” i panoram. Cały reportaż składa się ze zdjęć wykonywanch obiektywami o różnych ogniskowych (od 12 do 200mm), dzięki tej róznorodności ujęć jest on ciekawy dla oglądającego

– autorska obróbka fotografii mająca na celu podkreślenie zdjęcia a nie jego zdominowanie.

Zdjęcia kluczowe, wspólne dla każdego reportażu

Jak wspomniałem, fotografuję w stylu reportażowym, jednak „z przerwami” na pewne elementy ponadczasowej klasyki, czyli:

– portret Panny Młodej wykonywany jeszcze podczas przygotowań. Wyraz oczu już gotowej, ale jeszcze oczekującej na swojego Pana Młodego przyszej żony jest niepowtarzalny – to samo zdjęcie wykonane podczas poźniejszego pleneru ma inny „błysk w oku”…

– zdjęcia z rodzicami, dziadkami i in. ważnymi osobami w domu – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami

– zdjęcia detali – obrączki, suknia, bukiet (czy dla ktorejkolwiek dziewczyny nie jest ważny jej bukiet ślubny?) i inne elementy tworzące „dekorację: Pary Młodej i wnętrz – sfotografowane w ciekawy sposób.

– zdjęcia z kluczowych momentów ceremonii- to oczywiste.

Poza takimi podstawowymi ujęciami pozostaje szerokie pole na dokumentację wszystkiego, co dzieje się w tle, często „poza plecami” głównych bohaterów.

Jak wcześnie trzeba zarezerwować termin u fotografa ślubnego?

Są miesiące, które zapełniają się już 1,5-2 lata wcześniej (zwłaszcza te z literka „r” ;), a są tez takie które dopiero na ok. 3-6 miesięcy przed datą ślubu. Z zasady im szybciej nastąpi rezerwacja tym większa gwarancja, że termin będzie wolny.
Wiadomo też, że najlepsi fotografowie ślubni zwykle są zajmowani w pierwszej kolejności. Z zasady jednak nie przyjmuję rezerwacji bardziej odległych niż 2 lata.

W jakiej formie dostaniemy nasze fotografie ślubne? Tradycyjny album fotograficzny, fotoksiążka, czy tylko zdjęcia na płycie?

Najbardziej lubię oddawać skończone „dzieło” – „dopieszczony” album autorski, z fotografiami w formatach od 13×18 do 30x30cm na eleganckim papierze jedwabistym lub w postaci stylowego fotoalbumu/fotoksiążki. Są też możliwe inne formy. W każdym pakiecie jest też płyta DVD ze zdjęciami ślubnymi.

Aktualnie posiadam w ofercie kilkadziesiąt rodzajów introligatorskich albumów tradycyjnych oraz… jeszcze więcej (ponad 100) rodzajów okładek fotoksiążek. Daje to możliwość wykonania unikalnego albumu najwyższej jakości. Albumy pogrupowane są w kategorie standard, premium i VIP (zróżnicowanych cenowo). Wszystkie albumy wykonywane są przez wiodących polskich i zagranicznych producentów. Dla Klientów zbytnio przytłoczonych nadmiarem oferty oferuję katalog skrócony 🙂

Fotografie ślubne najlepiej prezentują się w jednym z trzech rodzajów albumów:

1. Tradycyjne albumy wklejane.

Klasyka, czyli tradycyjne albumy introligatorskie, wciąz sie nie starzeje. Czysta forma prezentracji pojedynczego zdjęcia na stronie stylowego albumu. Okładka z naturalnej lub sztucznej skóry. Albumy od najlepszych producentów.

2. Fotoalbumy

Aktualnym trendem w fotoalbumach ślubnych są tzw. fotoalbumy (fotoksiążki)- czyli albumy z zaprojektowanymi całościowo stronami, najczęściej w formacie 30x60cm (po rozłożeniu). Cała strona albumu jest indywidualnie zaprojektowanym kolażem zdjęć. Sztywne karty mają grubośc ok 1,5-3 mm. Jakkolwiek wybór rodzaju albumu (tradycyjny czy fotoksiążka) pozostaje kwestią gustu, nie można odmówić fotoksiążkom ich zwykle większej sily oddziaływania, większego potencjału opowiadania historii.

3. Fotoksiążki z miękkimi kartami w twardej personalizowanej okładce ze zdjęciem. (albumy typu coffe table-book)

Albumy fotograficzne w formie drukowanej cyfrowo książki. Oferowane od sezonu 2011 jako nieliczne na rynku posiadają prawdziwy szyty (a nie klejony) grzbiet – jak w najwyższej klasy wydawnictwach albumowych. Gwarantuje to ich wysoką trwałość. Twarda oprawa introligatorska z własnym zdjęciem, odporna na zachlapanie.

Najwyższej jakości druk cyfrowy 1200dpi 8bit/kolor bezwidocznego rastra, na papierze premium 190g

Dostępne w formatach od 20x20cm do 30×40 cm.

Wszelkie opcje chętnie zaprezentuję na żywo podczas niezobowiązującego spotkania.

Kiedy dostaniemy nasze albumy ślubne?

Termin finalny wynosi 90 dni roboczych, przy czym ostateczny termin uzależniony jest od czasu dostarczenia mi ostatecznego wyboru zdjęć przez Parę Młodych. Jednak pierwsze poglądowe zdjęcia gotowe są już 2 tygodnie po weselu. Nie produkuję albumów „hurtowo”, wolę posiedzieć nad zdjęciami ślubnymi dłużej aby osiągnąć zamierzony efekt. W końcu to album na całe życie, więc liczę na zrozumienie faktu, że ich staranne przygotowanie wymaga czasu.

Zdjęcia przechodzą proces postproduckji zgodnie z terminarzem ślubów, każdy w swojej kolejności.

Czy sesję plenerową preferuje Pan w dniu ślubu, czy w innym terminie?

Uważam, że zdjęcia plenerowe lepiej przełożyć na inny dzień. Z kilku względów: więcej czasu na zdjęcia, nie mamy na głowie czekających na sali gości, mamy czas na odwiedzenia kilku miejsc plenerowych, można bardziej „poszaleć” bez obawy o zabrudzenie sukni ślubnej czy zniszczenie fryzury. Aczkolwiek moje sesje są raczej dość spokojne 😉

Istnieje oczywiście możliwość zaaranżowania jednego lub kilku mini-plenerów w lokalu i okolicy w dniu ślubu. Również ciekawie wychodzą nocne sesje plenerowe.

W przypadku pleneru w osobnym dniu jestem otwarty na sugestie odnośne miejsca naszej sesji. Mam oczywiście swoje propozycje i ulubione miejsca, które dostosowuję do Waszych oczekiwań. Muszą to być miejsca, w których będziecie się dobrze czuli i zapewnią oczekiwany klimat fotografii.

Na obszarze Górnego Śląska, gdzie fotografuję najczęściej, mamy wiele możliwości miejsc na niebanalny plener ślubny – od klasycznych parków i zielonych przestrzeni, pól, poprzez stare śląskie dzielnice, ruiny dawnych zakładów przemysłowych i pałaców, centra miast. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wskoczyć na pobliską Jurę Krakowsko-Częstochowską z jej zamkami i urokliwymi pejzażami lub do nieodległego Krakowa czy Beskidu Śląskiego. Na zdjęcia plenerowe z przyjemnością wyruszę również w dalsze rejony Polski, a nawet za granicę.

Sesja plenerowa przebiega w formie relaksującego spaceru 🙂 z zachętą na wykorzystanie tego czasu na spędzenie fajnego czasu z sobą nawzajem. Dzięki temu powstają naturalne zdjęcia, nie wymagające zdolności aktorskich i kursu modelingu.

Aczkolwiek w przypadku gdy nie mam możliwości wykonania sesji w innym dniu niż wesele, zdjęcia plenerowe aranżujemy w bliskiej okolicy lokalu weselnego.

Planujemy ślub w górach. Czy dojeżdża Pan w dalsze rejony?

Tak, oczywiście. Możliwe jst wykonanie sesji ślubnej na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Do 50 km od Katowic dojazd jest gratis, dalej – 0,85zł/km, aczkolwiek sumaryczny koszt usługi ustalany jest zawsze indywidualnie.

Chętnie odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania, zaparaszam do kontaktu.

 

© Art Effect Adam Miozga 2018 – fotografia ślubna Katowice cennik, zdjęcia ślubne małopolskie ceny, fotografia ślubna Częstochowa cennik,
Katowice, Gliwice, Kraków, Wrocław, Bielsko-Biała, śląskie, śląskie, dolnośląskie